Co je pomalý hrnec a co v něm vařit?

Publikováno:

Pomalý hrnec

Pomalý hrnec šetří mnoho času hospodyňkám, to ale není jejich jediný benefit, díky tomuto pomocníkovi dokážete vařit zdravě a ekonomicky. Zajímá vás více? Přinášíme vám veškeré informace o tomto spotřebiči a jako bonus i pár receptů.

Zdravé vaření v pomalém hrnci

Jeden z hlavních aspektů, které udržují pomalé hrnce v takové oblíbenosti je možnost eliminace používání tuku. Jak již vyplývá z názvu, tak jídlo v pomalém hrnci se připravujete pomalu, což znamená, že se při vaření nevypařují tekutiny, nehrozí tak připálení a připečení a vy můžete šetřit s tukem. Nízká teplota taktéž nesnižuje počet vitamínů v zelenině. A co to znamená? Nepřijdete o živiny a vitamíny ani po tepelné úpravě. A nejen to, vysoké teploty snižují chuť, což znamená, že v pomalém hrnci lze použít méně surovin a koření než při běžném vaření, efekt však bude stejný.

Vaření bez starostí v pomalém hrnci

Dalším kladem pomalého hrnce je jeho snadné ovládání, ve většině případů pomocí knoflíku nastavíte teplotu a poté, co do něj vložíte veškeré suroviny, jej necháte pracovat. Jak již bylo řečeno, tak se v něm jídla nepřipékají, takže je možné nechat váš pokrm připravovat s klidným srdcem přes noc, nebo se věnovat při vaření úplně jiné aktivitě.

Můžete si říkat, že při pomalém vaření pomalu ale jistě zkrachujete. To ale není vůbec pravda. Pomalý hrnec se totiž rychle nezahřívá, neřeší problémy s výkyvy teplot a díky izolačním vlastnostem udržuje teplotu v hrnci bez větší námahy. Finančně vás tedy vyjde jednoznačně levněji než pomalé vaření v klasické troubě - řekněme, že za 1 hodinu funkčnosti pomalého hrnce zaplatíte 1 korunu za elektřinu, v klasické troubě to je o stovky % dražší.   

Jak funguje pomalý hrnec?

Pomalý hrnec funguje obdobně jako ten klasický, změnou ale je, že se zapojuje do zásuvky, díky čemuž je vhodným pomocníkem i do chat, kde nemáte zařízenou kuchyň. Na trhu existuje mnoho druhů pomalých hrnců, ve výsledku je funkčnost ale u všech stejná, vložíte do něj suroviny, nastavíte teplotu, časovač a necháte vařit. Některé z nich je možné používat jako klasikou zapékací mísu – například tento terakotový pomalý hrnec JATA JEOL2135 lze použít v troubě i při teplotě 250 °C.  Další klasickou funkcí pomalého hrnce je udržování teploty – když připravíte vývar a budete potřebovat, aby byl teplý i druhý den v poledne, tak vám bude hrnec polévku do té doby zahřívat.

Pomalý hrnec JATA

Co můžeme připravit v pomalém hrnci?

Chtěli jste vždy vařit svíčkovou, na kterou by se těšila celá rodina, ale nikdy to neklaplo? S pomalým hrncem je to hračka, poradí si klidně i s tuhým masem - například s kližkou a vytvoří výbornou křehkou pochutinu. Vhodný je tedy na vaření masa a omáček, připravíte v něm ale i zeleninu, těstoviny či rybu. Naprosto perfektní je i na výrobu vývaru. Mrněte na pár našich receptů v pomalém hrnci. 

Pomalé hrnce Jata

Jata je španělská značka, která má u nás na webu pevné místo. Jedním z důvodů je jejich výborný poměr ceny a kvality. Dnes bychom vám rádi ukázali dva terakotové hrnce od této firmy. Oba dva mají shodné vlastnosti, liší se jen v objemu a ceně. Mají všechny klasické funkce pomalého hrnce a navíc disponují protiskluzovými nožičkami a možností samostatného využívání terakotové nádoby - na plotně či v troubě. Velkou výhodou nádoby je, že ji lze umývat v myčce

Hodnocení obchodu na Zboží.cz