• Úvod
  • Články
  • Jak na boj s komáry? Ekologická likvidace bez chemie

Jak na boj s komáry? Ekologická likvidace bez chemie

Publikováno:

Léto je tady a s ním i nepříjemní komáři. Pokud se chcete vyhnout štípancům, ale zároveň chránit přírodu, máme pro vás několik efektivních a ekologických řešení. Vyzkoušejte tyto metody, které neobsahují chemikálie a jsou šetrné k životnímu prostředí.

Foto: Shutterstock

Přírodní odpuzovače

Mnoho známých rostlin a esenciálních olejů funguje jako přirozené odpuzovače komárů. Levandule, citronová tráva, eukalyptus nebo bazalka nejen krásně voní, ale také pomáhají držet komáry na uzdě v uctivé vzdálenosti. Můžete je zasadit kolem domu nebo použít jejich esenciální oleje v difuzérech či domácích sprejích. Sušené je také můžete v plátěných sáčcích, či jen jako svazek rostlin rozmístit po domě.

Voda jako past

Komáři kladou vajíčka do stojaté vody, což můžeme využít proti nim. Stačí naplnit misku vodou a přidat pár kapek mýdla nebo octa. Komáři se tam poletí napít, ale nebudou schopni odletět a zahynou. Tuto metodu můžete používat na zahradě i v okolí domu.

Sítě a moskytiéry

Fyzická bariéra je jedním z nejjednodušších a zároveň nejúčinnějších způsobů, jak se chránit před komáry. Instalace sítí do oken a dveří, či použití moskytiér kolem postelí, vám zajistí klidný spánek bez bodavých útoků.

Lapače hmyzu a komárů

Moderní lapače hmyzu využívají UV světlo k nalákání komárů a dalšího obtížného hmyzu. Jakmile se komáři přiblíží, jsou nasáti do sběrné nádoby, kde následně vyschnou. Dalším způsobem je likvidace pomocí elektrického proudu. Hmyz je přilákán pomocí speciální ultrafialové lampy, následně je usmrcen elektrickým proudem. Tyto způsoby jsou nejen ekologické, ale i velmi efektivní. Stačí umístit lapače tam, kde trávíte nejvíce času, a komáři vás nebudou obtěžovat.

Vábničky na komáry

Ekologické vábničky na komáry jsou dalším skvělým řešením. Tyto zařízení využívají přirozené látky jako je oxid uhličitý, oktenol, kyselina mléčná, a teplo k nalákání komárů, které následně uvězní bez použití chemikálií. Jsou bezpečné pro domácí mazlíčky a děti, a přitom velmi účinné.

Foto: Shutterstock

Pár tipů od nás pro léto bez komárů

Vábnička pro trvalou likvidaci komárů Jata MT 8 (MOSTRAP)

Jednoduché a účinné řešení
Ať už plánujete posezení s přáteli na terase nebo rodinný pobyt ve stanu, tato vábnička vás účinně, ale přitom ekologicky zbaví komárů. Likvidací dospělých samic zabraňuje vzniku dalších vajec a rozšíření jejich populace. Předností je tichý provoz, nízká spotřeba energie a široká plocha účinnosti. Díky odolnému provedení je vábnička vhodná pro venkovní použití, jako jsou terasy, verandy nebo stany. K přilákání komárů používá tento model kombinaci pěti podnětů, které imitují lidské bytosti: dýchání, pocení, oktenol, teplo a ultrafialové světlo. Zásobník lze snadno vyjmout a omýt, takže údržba vám zabere jen pár minut.

Aby bylo možné obtížný hmyz z prostoru zcela odstranit, je nutné trvalé využití přístroje, který nepracuje pouze s náhodným průletem komára nalákaným jen na světlo. Jata Mostrap MT 8 láká komáry pomocí 5 dalších faktorů a pracuje 24 hodin denně, kdy komára ekologicky zneškodní a zabrání dalšímu množení v daném prostoru.

Jata MT8 obsáhne prostor až 1000 m2 a dokáže zde přerušit reprodukční řetězec a zabránit obnově komáří populace
a z prostoru je tak trvale vypudí.


Zdroj: Jata/Youtube

Vábnička pro trvalou likvidaci komárů Jata MATR0120

Vábnička Jata MATR0120 funguje na principu ekologického zahubení komárů dehydratací. Touto ekologickou metodou je vábnička naprosto neškodná pro člověka a přírodu. Princip ekologického odstranění hmyzu funguje na základě přilákání hmyzu, jeho vysušení a odstranění. Dehydratovaný hmyz následně odpadne do vyjímatelného zásobníku, který stačí pouze vysypat a umýt pod tekoucí vodou. K tomuto procesu je zapotřebí využívat aktivní náplň, která funguje na principu imitace člověka v kombinaci s UV zářením. Hmyz tak přiláká a následně zahubí.


Zdroj: Jata/Youtube

Vábnička pro trvalou likvidaci komárů a přenosná lampa Jata MIB9

Vábnička hmyzu a přenosné světlo 2v1
Tato multifunkční vábnička Jata MIB9 do exteriéru pracuje s náplní, která funguje právě na principu imitace člověka v kombinace s UV zářením. Součástí balení jsou 2 kazety náplní, kdy jedna kazeta vydrží v průměru 60 - 70 dní. Účinný dosah vábničky je 25 m². Vábnička JATA MIB9 disponuje tichým chodem a obsahuje háček k snadnému zavěšení. Pro optimální funkci vábničky doporučujeme vábničku využívat ve výšce 1 až 1,5 metru. Vábnička se nabíjí pomocí USB kabelu, který je součástí balení. Doba svícení, respektive provozu je až 20 hodin. Doba nabíjení jsou 4 hodiny. Jako vábnička a světlo 2v1 nabízí Jata MIBN9 3 stupně osvětlení o maximální svítivosti 180 lm. S ohledem na smyslnou konstrukci vábničky je možné ji jednoduše omývat a provádět snadnou údržbu při výměně náplní. Vábnička je voděodolná s ochranou IPX6.

 


Zdroj: Jata/Youtube

Používání ekologických metod k likvidaci komárů má mnoho výhod. Nejenže chráníte své zdraví a zdraví své rodiny před škodlivými chemikáliemi, ale také přispíváte k ochraně životního prostředí. Přírodní odpuzovače a ekologické lapače a vábničky nepoškozují ekosystém, naopak podporují udržitelné řešení, která jsou pro naši planetu přínosem.


Foto: Jata

Boj s komáry nemusí znamenat použití agresivních chemikálií. Díky přírodním a ekologickým metodám můžete efektivně chránit svůj domov a zároveň pečovat o životní prostředí. Vyzkoušejte některou z uvedených metod a užijte si léto bez nepříjemných štípanců.

Hodnocení obchodu na Zboží.cz