Jak udržet boty suché a voňavé?

Publikováno:

mokre boty
Foto: Adobe Stock/Rene

Sychravé počasí podzimních a zimních dnů je zkázou pro naši obuv. Vlhkost dokáže botu zničit, způsobuje zápach a v krajních případech může být i příčinou plísně nohou. Jak správně botu vysušit a zbavit se nechtěného zápachu?

Jak se zbavit zápachu z bot?

Zápach obuvi je nepříjemnou součástí našeho každodenního života. Smrad je přímo spjatý s mokrem. Vlhkost totiž podporuje množení mikroorganismů, proto je nutné boty po každém nošení nechat vyvětrat a navlhlé páry řádně vysušit. Jestli chcete, aby stihly vaše boty dodatečně vyschnout je dobré je střídat. Taktéž o ně musíte pečovat pomocí impregnace či krému, popřípadě používat antibakteriální sprej.

Jak vysušit boty?

Už jsme si řekli že cestou k botě bez zápachu je suchá obuv, tak jak ji správně vysušit? Pravděpodobně jste již někdy slyšeli, že ideální sušení je u přímého zdroje tepla – tedy u ohně či radiátoru, popřípadě pomocí fénu. Tato informace je však mylná. Blízkost extrémně vysoké teploty zapříčiňuje deformaci a rozpad bot. Potřebná je konstantní teplota po celém povrchu boty, kterou zaručí jen přirozené schnutí či vysoušeč bot. Někdo dává boty do sušičky, to není zcela špatně, ale při opakování této akce riskujete zničení páru. Jestliže je vaše obuv vhodná do sušičky, nezapomeňte využít koš do sušičky.

sušení bot
Foto: Adobe Stock/RealLiia

Jak boty nesušit:

  •  U radiátoru či ohně (riskujete deformaci a rozpad)
  • Na Slunci (riskujete barevné fleky)

Ideální je vysoušet boty s citem – což znamená, že vám tento postup zabere klidně i 12 hodin. V prvé řadě musíte boty rozebrat – vyšněrovat tkaničky a následně boty co nejvíce otevřít, aby se čerstvý vzduch dostal do všech částí. Odnímatelné části vyndejte a nechte vysušit samostatně (například vložky). Bota má tendenci se se změnou teploty či po navlhnutí deformovat, tomu zabráníte tak, že vnitřek vaší boty vystelete – můžete využít například plastovou láhev, ideální jsou ale noviny či papírové utěrky, které jsou savé. Tento výtvor můžete schovat někam na vhodné místo, kde vám boty vyschnou, ideálně do vysoušeče bot.

Správný postup sušení:

  1. Vyšněrování tkaniček
  2. Vyndání vložky
  3. Otevření boty – vytáhnutí jazyka
  4. Vystlání boty, aby držela tvar – plastová láhev, noviny nebo papírová utěrka (sají)
  5. Uložení na suchém temném místě, ideálně ve vysoušeči bot

 správné sušení bot
Foto: Adobe Stock/sapgreen

Vysoušeč bot

Nejjednodušší způsob vysoušení je s pomocí vysoušeče bot, díky kterému můžete přeskočit krok vystlání. Vysoušeč sám o sobě má vhodný tvar, který eliminuje deformaci obuvi. Další výhodou je rychlost vysoušení. Kladem těchto „stojanů“ je taktéž jejich antibakteriální vlastnost – většina z nich totiž boty dezinfikuje a tím brání zápachu i tvorbě plísní.


Foto: Vysoušeč bot Orava

Vysoušeč bot umožňuje uložit boty do ideální polohy, jestli si přejte udržet váš oblíbený pár v té nejlepší kondici, doporučujeme vám jej využívat i pro běžné uschovávání bot.

Ve vysoušeči bot nemusíte sušit jen boty, je vhodný i pro rukavice, čepice, lyžáky, helmy a další sportovní výbavu.

Kdy musím sušit boty?

Dorazili jste domů a zdá se vám, že je vaše obuv suchá? Opak může být pravdou, boty se nenamočí jen deštěm či při průchodu kaluží, příčinou může být i zpocená noha po celodenním nošení, popřípadě po větší fyzické námaze. Takto nevlhké boty jsou rájem pro bakterie, které jsou škodlivé pro vaše nohy, a dokonce způsobují nechtěný smrad.  

vysoušeč bot
Foto: Vysoušeč bot Orava

Jestli chcete zabránit zápachu, doporučujeme denně využívat vysoušeč bot, který obuvi umožňuje proschnout. Existují ale i další způsoby. Do bot můžete vložit savé sáčky, které absorbují vlhkost i smrad – buď koupené (např. vonné sáčky do sušičky), nebo si vyrobte vlastní – pro výrobu je ideální rýže; jedlá soda; zelený nebo černý čaj, tyto materiály jsou savé a absorbují pachy. V případě, že je vložíte do nějakého vaku (např. vytvořeného z tenké ponožky) jsou ideálním bojovníkem proti vlhkosti a zápachu. Jedná se ale spíše o sušení částečně zapařených bot, prevenci, popřípadě jako doplněk běžného sušení – úplně promoklou obuv takovýto sáček samozřejmě nespasí.

Vonné absorpční sáčky pro vaše boty, aneb rady našich babiček:

  • Vonné ubrousky do sušičky
  • Sáček s rýží
  • Použitý a suchý sáček zeleného či černého čaje
  • Vytvořený vak s jednou solí
  • Sáček s kočičím stelivem

 

 

Hodnocení obchodu na Zboží.cz