Jak udržet byt v teple i při tuhé zimě?

Publikováno:

Zima v bytě
Foto: Adobe Stock/Studio Romantic

Energie jsou vysoké a zima se blíží, jak řešit tuto prekérní situaci? Jaké topení je nejvhodnější pro váš domov a jak udržet teplo v bytě? Náš článek vám poradí.

Izolace

Můžete mít sebelepší vytápěcí systém, ale bez kvalitní izolace budete mít ve vašem domově chladno, a naopak se nedoplatíte za energie. Klasická izolace je na další článek, poradíme vám ale pár drobných úprav, které též pomohou:

  • Zkontrolujte těsnění dveří a oken, mezery vyplňte tmelem
  • Zkontrolujte veškeré spáry, lišty a další prostory, kudy může unikat vzduch – vyplňte tmelem
  • Izolujte okno závěsem, žaluzií či jinou krytinou
  • Pořiďte si zimní zahradu, která vám bude váš dům perfektně izolovat.

3 základní pravidla

1.      Pusťte si do bytu slunce

Žaluzie a závěsy jsou sice dobrým izolantem, přes den ale blokují světlo, které dokáže místnost příjemně vyhřát. Nezapomínejte umožnit slunečním paprskům přístup do vaší domácnosti – ty vám dům prosvětlí a zároveň vyhřejí.

2.      Neblokujte teplo

Ujistěte se, že před zdrojem tepla není žádný velký kus nábytku nebo tkaniny, který by teplo pohlcoval.

3.      Větrejte chytře

Větrat se musí, to je bez debaty. V případě, že tento krok přeskočíte, riskujete plíseň, zápach, dokonce respirační onemocnění. Větrejte nejlépe 2x denně intenzivně na pár minut – tedy otevřete všechna okna dokořán a vytvořte průvan, tak dojde k rychlé výměně vzduchu, avšak zdi a objekty v domácnosti se nestihnou ochladit.

Výběr správného topení

Bez topení se prostě neobejdete, i když budete mít dům izolovaný perfektně a budete dodržovat všechna pravidla, byt se vám stejně v průběhu zimy ochladí na nepříjemnou teplotu. Jaké topení vybrat?

Konvektor

 
Foto: MICA topný panel DOMO DO7317M, IP24

Konvektor funguje na principu proudění (konvence), díky čemuž dokáže rychle, efektivně, a hlavně rovnoměrně vytopit obsah místnosti. Ideální je do menších a středních prostor – například kuchyní, koupelen, kanceláří, popřípadě i obýváků. Konvektory zároveň spadají do ekonomického způsobu výtopu – při srovnání s jinými druhy topných těles vám tedy ušetří poměrně dost peněz. Pozor, nemusí být vhodné pro alergiky a lidi s respiračním onemocněním.

 Olejové radiátory

olejový radiátor 
Foto: Olejový radiátor elektrický - DOMO DO7327R

Olejové radiátory se v posledních letech těší velké oblíbenosti. Jedná se o topné těleso poskládané z jednotlivých žeber, která obsahují olej. Ohřátím oleje se pak zahřívá i vzduch v místnosti, olejový radiátor vytápí místnost ještě zhruba čtvrt hodinu po vypnutí. Je ideální pomocník do menších prostor, popřípadě na chalupy a další místa, kde se topí jen nárazově. Oproti klasickým přímotopů je méně nákladné na provoz, pro běžné vytápění celého domu jsou však stále ekonomicky náročné.   

Teplovzdušné ventilátory

 SO2330F2 OHŘÍVAČ VZDUCHU ROWENTA
Foto: SO2330F2 OHŘÍVAČ VZDUCHU ROWENTA

Teplovzdušné ventilátory jsou ideální na okamžité zvednutí teploty, proto jej mnoho lidí má hlavně v koupelnách, kancelářích, popřípadě chalupách, kde není jiný zdroj tepla.

Venkovní topidla

venkovní topidla
Foto: Tepelný zářič G21 Volcano, plynový

Venkovní topidla dokáží prodloužit „letní sezónu“, což už je pro nás v tuto dobu asi pasé, taktéž jsou ale ideálním pomocníkem na výtop garáží, teras, pergol a dalších zakrytých venkovních prostor, což má hned dva velké klady – můžete je využívat i v zimě. V případě, kdy je prostor nalepený na dům, dokáže jej pěkně izolovat a udržovat teplo i uvnitř domácnosti.

Venkovní topidla jsou taktéž velice oblíbená u hoteliérů, kteří s jejich pomocí mohou prodloužit sezónu venkovních zahrádek.

Elektrická krbová kamna

Elektrická krbová kamna jsou náhradou za ty klasická. Nejenže tak vypadají, dokonce vytváří iluzi plamenů. Jestli tedy patříte k milovníkům ohně, ale nechcete jej mít doma, toto je ideální řešení. Krbová kamna lze ovládat přes ovladač, kde si nastavíte teplotu i efekty záře.

Hodnocení obchodu na Zboží.cz